ספורט מוטורי

ספורט מוטורי


פירושה של המילה מוטור באנגלית הוא מנוע. מכאן ניתן להבין שהתחום של ספורט מוטורי עוסק בכלי רכב ממונעים מסוגים שונים - אופנועים, מכוניות מרוץ מהירות או מרוצי ראלי ארוכים החוצים מדינות ויבשות. במדינות מסוימות ניתן להכליל בקטגוריה זו גם מרוצי סירות וישנם גם כמה תתי סעיפים כמו תחרויות שליטה באופנועי שטח, מרוצי קארטינג, ואפילו מרוצים בכלי רכב שונים שיש בהם לא מעט סכנה, עד כדי סכנת חיים ממשית.

מרוצי המכוניות המוכרים והמפורסמים קשורים אף הם לקטגוריה של ספורט מוטורי והם נחשבים לענף ספורט מיוחד ויוקרתי שמושקעות בו חסויות של מיטב החברות בעולם. יחד עם זאת, לא אחת דווח על מקרים של תאונות דרכים קשות אשר גבו את חייהם של הנהגים, עובדי המסלול או עובדי הצוות הטכני של הנהג והקבוצה שאותה הוא ייצג. בשל הסיכונים הרבים, הנובעים בדרך כלל מהמהירות הגבוהה שבה נוסעים כלי הרכב במרוצים השונים - אומצו תקנות אשר משפרות את הבטיחות של כל המשתתפים במרוצים אלה ואכן מספר הנפגעים ירד בצורה משמעותית.

כיום קיימת מודעות ציבורית גבוהה מאד לסיכונים הכרוכים בהשתתפות במרוצים או תחרויות של ענף ספורט מוטורי - אפילו עבור המצופים במרוץ. מאמצים רבים הושקעו ועדיין מושקעים ב-ווידוא שזירת המרוץ והמסלול בטוחים ואין בהם סכנה עבור מי שלוקח חלק במרוץ. גם בישראל יש ביקוש הולך וגובר להשתתפות בפעילויות של ענף ספורט זה ומועדונים רבים מציעים כיום חוגים, אימונים או קבוצות תחרותיות והישגיות על מנת שכל אחד יוכל לקחת חלק בענף ספורט מעניין וייחודי זה.

מי שעוסק בתחום של ספורט מוטורי מעיד על התרגשות רבה, על רמות גבוהות של אדרנלין ועל שיפור בכושר הריכוז ושימת הלב לפרטים הקטנים. ללא תכונות אלה - קשה מאד, עד בלתי אפשרי יהיה לעסוק בספורט זה, בין אם בגדר תחביב ובין באופן מקצועי ותחרותי. כמובן שצריך ללמוד לא מעט על מנת לדעת בדיוק איך נוהגים בכלי רכב מיוחדים אלה ואיך לשמור על הבטיחות מעל הכל - הן של הרוכב (או הנהג) והן של כל מי שנוכח בסביבת מסלול המרוצים.

Share by: